Obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (foto)

Obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (link otworzy duże zdjęcie)


1 września we Władysławowie obchodzono 78. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. WNMP we Władysławowie. Tradycyjnie już pod kościołem podstawiony był autobus, którym delegacje i osoby zainteresowane wybrały się na miejsca pamięci: pod pomnik przy ul. Męczenników Wielkiej Wsi i cmentarz przy ul. Gdańskiej. Tam złożono wiązanki kwiatów, a także odbyły się okolicznościowe przemówienia. Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia.

1 września 1939 roku po ataku III Rzeszy w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim rozpoczęła się II Wojna Światowa. Działania prowadzone były także na Pomorzu i bezpośrednio na naszym terenie. W ciągu kilku pierwszych dni września przez stanowiska obrońców przemieszczali się uciekający cywile. Jedni podążali z Helu w głąb kraju, inni szukali schronienia na półwyspie. Część miejscowej ludności z biało-czerwonymi opaskami na rękawach pełniła straż obrony przeciwlotniczej. Wielka Wieś kilkukrotnie przechodziła z rąk do rąk. Dochodziło do krwawych walk na bagnety. W sumie, polska strona straciła ponad dwudziestu żołnierzy, a drugie tyle było rannych i zaginionych. Część z nich pochowana jest na cmentarzu we Władysławowie. Ponadto po zajęciu Wielkiej Wsi rozstrzelano na polu przy szosie 24 zakładników. Byli wśród nich miejscowi cywile, marynarze oraz podoficerowie z Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Dodatkowo w ramach prowadzonych przez okupanta represji, 16 września 1939 roku aż 60 mieszkańców Wielkiej Wsi wywieziono na przymusowe roboty do III Rzeszy.

Opublikowano: 04 września 2017 11:19

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 344

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.