Zabytkowa chata kaszubska w Ostrowie zostanie zrekonstruowana (foto i wideo)

Kaszubska chata w Ostrowie - przed rozbiórką (link otworzy duże zdjęcie)


Gmina Władysławowo przekazała 50 tysięcy złotych na rekonstrukcję kaszubskiej chaty z końca XVIII wieku i przylegającej do niej starej stodoły w Ostrowie. Łącznie powstaną trzy, ekspozycyjne obiekty, w których będzie można zobaczyć, jak kilkaset lat temu wyglądała codzienność Kaszubów.

Zabytkowa chata, którą kilka lat temu rozebrano, zostanie odtworzona na nowo. Znajdzie się w niej dawna izba, wyposażona w pochodzące z dawnych czasów sprzęty domowe i gospodarskie. W stodole powstanie placówka edukacyjna, w której będzie można m.in. obejrzeć jak wcześniej pieczono chleb. Wykonany zostanie także budynek administracyjny z obszerną ekspozycją poświęconą rezerwatowi Bielawa oraz faunie i florze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. – Warto reaktywować starą chatę w Ostrowie, gdyż jej dzieje stanowią o tożsamości dzisiejszych mieszkańców. Kompleks z pewnością uatrakcyjni także ofertę turystyczną Gminy Władysławowo – mówi Burmistrz Władysławowa Roman Kużel.

Do realizacji projektu wykorzystane zostaną liczne eksponaty, będące w dyspozycji Muzeum Ziemi Puckiej, które pełnić będzie opiekę nad obiektem. Swoją cegiełkę, do odtworzenia jednego z najstarszych budynków na terenie Ziemi Puckiej, dołoży także Starostwo Powiatowe w Pucku. Koszt rekonstrukcji kaszubskiej chaty w Ostrowie wynosi 400 tysięcy złotych, jej zakończenie zaplanowano na koniec 2018 roku.

Posłuchaj więcej: "Będzie rekonstrukcja zabytkowej kaszubskiej chaty w Ostrowie" w Radio Kaszebe.

Opublikowano: 24 marca 2017 10:57

Kategoria: Inwestycje

Zdjęcia:

Wyświetleń: 3652

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.