Jadąc z Karwi drogą na wschód w kierunku Jastrzębiej Góry i Władysławowa, tuż za znakiem informującym że tu właśnie kończy się wieś, po prawej stronie na niewielkim wzgórzu można dostrzec Ostrowo.

Ostrowo widok na plażę z lotu ptaka

Ta niezwykle urokliwa wieś letniskowa usytuowana jest około 3,5 km na zachód od Jastrzębiej Góry. Położona jest za płynącą równolegle do brzegu morskiego rzeką Czarną Wdą, na niewielkim wzniesieniu – zwanym „Kępą Ostrowską”. Nazwa związana jest z wyspowym położeniem tej osady wokół rozległych Karwieńskich i Bielawskich Błot, zalewanych w przeszłości przez morze. Okoliczne sosnowe lasy doskonale nadają się na spacery, a malownicze łąki tworzą swoisty urok.

Ostrowo mgła unosząca się nad polem

Przy ostrowskiej leśniczówce bierze swój początek 5-kilometrowa ścieżka dydaktyczna przez rezerwat Bielawa. Najlepszym czasem do obserwacji licznie tu występujących gatunków roślin, ptaków i zwierząt jest okres od maja do października. Na przelotach zatrzymują się tu m. in. stada żurawi, liczące nawet po kilkadziesiąt osobników.

W Ostrowie na uwagę zasługują: zabytkowa chata z XVIII wieku, drewniana wieża widokowa usytuowana w lesie na wysokości cmentarza, skąd rozpościera się widok na Bielawskie Błota i Ziemię Pucką oraz naturalne źródło wybijające w zachodniej części Kępy Ostrowskiej, przy drodze biegnącej przez łąki z Ostrowa do Karwi.

Ostrowo ptak spoglądający w dal [1174x584]

Na turystów czekają kwatery prywatne i pensjonaty, zaś liczne punkty gastronomiczne oferują potrawy kuchni kaszubskiej. Tutaj można zrobić przerwę, która nie tylko zregeneruje siły, ale także pozwoli skosztować przysmaków kuchni kaszubskiej.

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.