Miejscowość znajduje się na wysokim brzegu Morza Bałtyckiego. Unikalne klifowe wybrzeże oddziela Jastrzębią Górę od przepięknej plaży, zachęcającej do morskich słonecznych kąpieli.

Dzięki malowniczemu położeniu na wysokim klifowym brzegu (na wysokości 32,8 m n.p.m.) i rozległej bazie noclegowo-gastronomicznej Jastrzębia Góra przyciąga latem rzesze turystów.

Pierwsza wzmianka pojawiła się w 1848 roku, jako nazwa najwyższego wzniesienia między Rozewiem a Chłapowem – Habichtsberg, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Jastrzębia Góra. Jako nazwa miejscowości przyjęła się dopiero w roku 1920 tj. od czasu uzyskania przez Polskę dostępu do morza.

Rozwój kąpieliska przypada na okres odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas tereny te zostały poparcelowane i sprzedane na działki. W latach 20 – tych dostęp do Jastrzębiej Góry był utrudniony, dlatego też wybudowano drogę – Bulwar Nadmorski, prowadzącą do Władysławowa, którą oddano do użytku w lipcu 1931 roku. Wykonana z kostki bazaltowej wypełnionej asfaltem, pochodzącej z Wołynia służy do dziś i podlega konserwatorowi zabytków. Turystom poleca się spacer tą trasą, gdyż po drodze napotkać mogą wiele niepowtarzalnych widoków i ciekawych miejsc.

Fontanna na promenadzie Światowida [300x168] Promenada Światowida [300x168]
Fontanna na promenadzie Światowida Promenada Światowida

W 2000 roku, w wyniku pomiarów geodezyjnych, właśnie w tej miejscowości określono miejsce najdalej wysunięte na północ Polski – 54o50’11″. Wyznacznikiem tego punktu jest pamiątkowy obelisk – wykonany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry – nazwany „Gwiazdą Północy”.

Obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze [976x651]
Obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Prawdziwą perełką miejscowej architektury jest urokliwa Kapliczka księży Jezuitów. Godny zwiedzenia jest również wzniesiony w połowie lat 80-tych kościół pw. Św. Ignacego Loyoli. Jego konstrukcja opiera się na 2 kondygnacjach: dolny poziom przewidziano na ok. 700 miejsc, górny jest w stanie pomieścić nawet 2000 osób. W tym nowoczesnym kościele z 21-głosowymi organami, od 1992 roku odbywają się corocznie Letnie Koncerty Organowe.

Kościół pw Św Ignacego Loyoli Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze [300x168]
Kościół pw. Św. Ignacego Loyoli „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze

W Jastrzębiej Górze znajduje się obelisk upamiętniający wyratowanie z morskich odmętów króla Zygmunta III Wazę po nieudanej wyprawie do Szwecji. Na kuli wieńczącej obelisk usadowiony został wzbijający się do lotu orzeł – symbol Polski rozpoczynającej działalność zagospodarowywania dziewiczych terenów nad Bałtykiem.

Warto też wspomnieć, że w 1938 r. rozpoczęto budowę wyciągu plażowego „Światowid” – jedynego na polskim wybrzeżu. Jednak wybuch wojny przerwał budowę, którą zakończono dopiero w 1966 r. Po pięciu latach użytkowania winda stanęła, a na początku lat 80-tych sztorm spowodował jej zawalenie.

Każdego roku, w czasie silnych sztormów, niszcząca działalność morza „zabiera” sporą powierzchnię lądu, tym samym powodując osuwanie się klifu. W celu jego umocnienia założono kilka lat temu tzw. opaski gabionowe.

Plaża we Władysławowie [300x168]

Z ciekawostek przyrodniczych nie sposób pominąć wąwóz Lisi Jar, który kiedyś miał około 10 km długości, jednak Bałtyk pochłonął znaczną jego część. Lisi Jar stanowi rozcięcie erozyjne pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą o głębokości 50 metrów i stromych zboczach porośniętych bukowym lasem. Pośród wiekowych, bo ponad 100 letnich buków spotkać możemy pojedyncze okazy brzozy, dzikiej gruszy, świerku i jarzębiny. Runo leśne tworzę krzewy leszczyny, jałowca, kaliny, jeżyny, maliny i głogu, a także mniejsza roślinność taka jak: widłak, bluszcz, storczyk i wrzos.

Na południowy zachód od Jastrzębiej Góry znajduje się rzeka Czarna Wda udostępniana do wędkowania od mostu na drodze Krokowa – Starzyno do ujścia do morza (w górnym biegu pstrąg, w dolnym – lin, okoń, szczupak i węgorz).

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.