Do niedawna uznawany za najbardziej na północ wysunięty skrawek Polski, którego zbocze porasta bukowy las. Niektóre okazy buków liczą około 200 lat i osiągnęły wysokość 30 metrów oraz 3-metrową średnicę. Rozewie zawdzięcza swą sławę latarni. Po raz pierwszy wymieniono ją na mapie szwedzkiej, sporządzonej w 1696 roku.

Nazwa Rozewie pojawiła się po raz pierwszy w 1359 roku. Rozewie od lat kojarzy się z latarnią morską im. Stefana Żeromskiego, która w 1972 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została wpisana do rejestru zabytków. Latarnia ta znajduje się około 3 km od centrum Jastrzębiej Góry, przy szosie prowadzącej w kierunku Władysławowa. Składa się z dwóch części: pierwszej – murowanej, mającej kształt szerokiego, ściętego stożka oraz z drugiej, stojącej na niej – metalowej. Jej blaski świetlne następują co 3 sekundy i widoczne są z odległości 23,4 mil morskich. Światełko to do dnia dzisiejszego ostrzega marynarzy o kryjących się w głębinach niebezpiecznych skałach i przybrzeżnych mieliznach.

W budynku latarni mieści się Muzeum Latarnictwa Morskiego, w którym znajduje się stała ekspozycja prezentujące ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz wiele innych cennych eksponatów.

Latarnia morska w Rozewiu
Latarnia morska w Rozewiu

Z Rozewiem związana jest postać Stefana Żeromskiego, który podobno właśnie tutaj napisał „Wiatr od morza”. W latarni znajduje się Izba Pamięci poświęcona poecie, zaś na skwerze przy latarni usytuowane jest popiersie pisarza.
Zmęczeni turyści mogą odpocząć na ławeczkach wokół latarni, bądź posilić się w barze.

Jednakże my zachęcamy do spaceru w kierunku morza poprzez sprawiający niesamowite wrażenie bukowy las porastający zbocze klifu. Panujący w lesie mrok silnie kontrastuje z jasnością placu przy latarni. Rosnące tu drzewa wciąż przysłaniają widok z balkonu latarni, lecz nie przycina się ich ze względu na wiek – 160 lat. Niektóre okazy drzew posiadają status Pomników Przyrody – wyodrębnić należy buki zwyczajne o obwodach 432 cm i 355 cm oraz dąb szypułkowy o obwodzie 360 cm.

Przylądek Rozewie widoczny podczas zachodu słońca z plaży we Władysławowie
Przylądek Rozewie widoczny z Władysławowa

Strome zbocze klifu, porośnięte lasami bukowymi, podlega ochronie – w 1957 roku utworzono tu w tym celu rezerwat krajobrazowy „Przylądek Rozewski”, który zajmuje 12,15 ha.

U podnóża klifu znajduje się dziewiętnastowieczny falochron, a kamienie, którymi pokryta jest plaża i dno morskie, zwiezione zostały tu w okresie międzywojennym, w celu umocnienia brzegu.

Położenie Przylądka Rozewie na jednym z głównych szlaków przelotu ptaków sprawia, że możemy tu spotkać rzadkie gatunki. Dwa razy do roku wiosną i jesienią różnorodne ptasie gromady przelatują nad rozewskim rezerwatem i zatrzymują się na jego terenach dla odpoczynku. Z rzadszych gatunków ujrzeć można jastrzębie, sokoły a nawet orły.

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.