W Zespole Szkół nr 1 korzystają ze skutecznej metody nauki (foto i wideo)

Metoda EEG Biofeedback w Zespole Szkół nr 1 we Władysławowie (link otworzy duże zdjęcie)


Zespół Szkół nr 1 we Władysławowie wzbogacił się o urządzenie wykonujące bioelektryczny trening usprawniający pracę mózgu. EEG BIOFEEDBACK, bo o nim mowa, to metoda terapeutyczna klasycznej medycyny, zwiększająca skuteczność funkcjonowania mózgu bez skutków ubocznych.

Metoda początkowo służyła do szkoleń astronautów i pilotów, którzy w warunkach ogromnego stresu musieli bezbłędnie wykonywać różne czynności. W Polsce dotychczas ćwiczyli w ten sposób wyczynowi sportowcy. Teraz mogą z niej korzystać także uczniowie władysławowskiego Zespołu Szkół.

Rolę EEG BIOFEEDBACK doceniła w roku 2005 Amerykańska Akademia Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, rekomendując ją jako skuteczną w eliminowaniu zaburzeń procesu uczenia się. Jest to nowoczesna, całkowicie bezpieczna metoda terapeutyczna, zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu, która za pomocą techniki sprzężenia zwrotnego, umożliwia obserwowanie aktualnych procesów fizjologicznych i psychicznych organizmu. Metoda ta jest rozwijana w szkołach, ponieważ umożliwia nauczycielowi i uczniom pokazanie współzależności myśli, zachowań i reakcji. Metoda jest skuteczna w leczeniu m.in.: nadpobudliwości psychoruchowej ADHD, zaburzeń procesu uczenia się (np. dysleksja, dysortografia itp.), zaburzeń koncentracji, pamięci, snu, ataków paniki, stanów poudarowych, choroby tikowej, opóźnień rozwojowych, porażenia mózgowego, autyzmu, migreny, agresji, czy tremy.

W trakcie treningu dziecko siedzi w wygodnym fotelu, przed sobą ma monitor komputerowy na którym widzi grę, ale jest tutaj ważna różnica - przez odpowiednie podłączenie widzimy pracę mózgu, czego nie można zobaczyć w grach domowych. Terapeuta widzi to w formie zapisu pracy mózgu "mini eeg" oraz w postaci wartości liczbowej fali. Liczba i czas trwania treningu są indywidualnie dobrane do potrzeb każdego pacjenta.

Do stosowania tej metody przeszkolono nauczycielki: Annę Rambiert, Justynę Wojtyńską oraz psychologa Dominikę Badowską. Urządzenie o wartości 20 tysięcy złotych zakupiono ze środków budżetu Gminy Władysławowo.

Opublikowano: 06 kwietnia 2017 13:54

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 2685

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.