Refulacja plaż w części Jastrzębiej Góry i Ostrowie (NIE OBEJMUJE KARWI)

Refulacja plaż w części Jastrzębiej Góry i Ostrowie (link otworzy duże zdjęcie)


AKTUALIZACJA Z DNIA 7 CZERWCA:
Po ponownych ustaleniach z Urzędem Morskim w Gdyni, związanych z refulacją na terenie Gminy Władysławowo, przedstawiamy Państwu poniżej aktualny harmonogram prac obejmujących „usypywanie” plaż w Ostrowie i Jastrzębiej Górze. Działania w ścisłym sezonie letnim prowadzone będą na odcinkach, gdzie plaże są bardzo wąskie lub po prostu ich nie ma. Po ich realizacji, plaże osiągną szerokość nawet do 100 metrów, najwięcej w tym rejonie wybrzeża. Więcej informacji w komunikacie.Zgodnie z komunikatami Urzędu Morskiego w Gdyni informujemy, że na plażach w części Jastrzębiej Góry i Ostrowie prowadzone będą prace, polegające na budowie plaż poprzez refulację. Działania wykonywane będą odcinkowo (ok. 1 km). Dzięki ich realizacji plaże zostaną poszerzone o około 40 metrów. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

PRACE ZWIĄZANE Z REFULACJĄ NIE OBEJMĄ KARWI. Komunikaty medialne, które przekazały taką informację, będą prostowane.

Czemu ma służyć refulacja?
Celem tych działań jest ochrona brzegu morskiego przed erozją. To niezbędna i długo wyczekiwana inwestycja. Należy pamiętać, że na niektórych odcinkach w Jastrzębiej Górze i Ostrowie plaża jest bardzo wąska lub praktycznie jej nie ma. Dzięki wykonanym pracom nie tylko uda się zachować je od zniszczenia, ale i zwiększy się komfort wypoczywania na plaży.

Dlaczego refulacja w okresie wakacji?
To jedyny możliwy termin do realizacji inwestycji. Aby efekty refulacji były skuteczne i utrzymywały się na lata, muszą zostać przeprowadzone w okresie sezonu letniego. W pozostałych porach roku prace, ze względu na uwarunkowania środowiskowe oraz warunki atmosferyczne (w szczególności silne sztormy), byłyby bezcelowe i niemożliwe do wykonania.

Jak będzie wyglądała refulacja?
Na czas prac, poszczególne odcinki plaż, około kilometrowe fragmenty, w Jastrzębiej Górze i Ostrowie, będą sukcesywnie zamykane i otwierane. Działania postępować będą z tygodnia na tydzień. Sam proces refulacji polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Początkowo urobek, który pojawi się na plaży będzie miał ciemną barwę (zapach z reguły neutralny), która w ciągu kilku dni wskutek działania słońca i wiatru zjaśnieje. Jest to proces naturalny i wynika z faktu, że urobek to, jak wspomniano wyżej, mieszanka piasku i wody, która musi odpłynąć i odparować. Należy podkreślić, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska.

Gdzie dokładnie będą prowadzone prace?
Na terenie gminy prace związane z refulacją plaż prowadzone będą w Jastrzębiej Górze od wejścia nr 23-28 i Ostrowie od wejścia nr 28-38 tj. przy ujściu rzeki Czarna Wda. Nie obejmą, na podstawie ponownych uzgodnień, Karwi. Obszar, prowadzonej odcinkowo inwestycji, zaznaczony jest na załączonej mapce. O postępach prac będziemy Państwa informować na bieżąco.

Szczegółowych informacji udziela Urząd Morski w Gdyni
Urząd Morski
ul. Chrzanowskiego 10
81-338 Gdynia
tel. +48 58 355 33 33

Opublikowano: 22 maja 2019 12:12

Kategoria: Komunikaty

Wyświetleń: 43927

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.