Test na HCV - bezpłatne badania we Władysławowie (17/07)

Test na HCV - bezpłatne badania we Władysławowie (link otworzy duże zdjęcie)


Już 17 lipca w godz. 9:00 – 21:00 przy wejściu na plażę Władysławowo 1 (część zachodnia) każda pełnoletnia osoba będzie miała możliwość wykonania bezpłatnych, anonimowych testów pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV. Badania realizowane są w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych „Test na HCV – prosty krok do zdrowia”.

Inicjatywa ma na celu podniesienie wiedzy w zakresie HCV i wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zwiększenie wykrywalności wirusa wśród społeczeństwa, a w dłuższej perspektywie zmniejszenie jego występowania.

HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Wirusem można się zarazić przez kontakt z krwią zakażonej osoby w sytuacji naruszenia ciągłości tkanki skóry (np. ukłucie, skaleczenie). Eksperci wskazują, że czynnikami ryzyka zakażenia HCV w Polsce jest wiek powyżej 45 lat, hospitalizacje w przeszłości, zabiegi medyczne i niemedyczne, jak wizyty u kosmetyczki oraz posiadanie tatuażu.
Szacuje się, że w Polsce osób zakażonych HCV jest 165 – 200 tysięcy, jednak dotychczas zdiagnozowanych zostało tylko ok. 30 tys. z nich . Może to wynikać z faktu, że przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C rozwija się w sposób bezobjawowy bądź bez specyficznej manifestacji przez wiele lat od momentu zakażenia. W momencie jego ujawnienia, stan zaawansowania choroby jest już znaczący. Nieleczone zapalenie wątroby typu C uszkadza wątrobę i może prowadzić do jej marskości, a nawet raka. Wykrycie wirusa i poddanie się terapii daje szansę na całkowite wyleczenie, dzięki nowoczesnym i dostępnym w Polsce lekom.

Wakacje to okazja nie tylko do odpoczynku. To również chwila, aby zadbać o zdrowie. Już 17 lipca w godz. 9:00 – 21:00 w specjalnie przygotowanej strefie, będzie można wykonać bezpłatne, anonimowe testy anty-HCV. Na każdym z kompleksowo wyposażonych stanowisk będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który zadba również o dostarczenie wyczerpujących informacji wszystkim poddającym się testowi oraz wskaże kolejne kroki osobom, u których wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV okaże się dodatni.

Osoby zainteresowane wykonaniem bezpłatnego testu, którym nie uda się skorzystać z badania w ramach jednodniowej akcji, zapraszamy do następujących placówek POZ, w których badania w kierunku HCV będą prowadzone przez najbliższy miesiąc w:

• NZOZ „Przychodnia w Ratuszu”, Władysławowo, ul. Gen. J. Hallera 19, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00
• NZOZ „WŁA – MED”, Władysławowo, Aleja Niepodległości 10, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00
• NZOZ „Przychodnia Szotland”, Władysławowo, ul. Średnia 30, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00
• Ośrodek Zdrowia Promotion, Łeba, ul. Powstańców Warszawy 32, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 19:00
• Centrum Medycznym Falck, Ustka, ul. Leśna 10 – 14, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 14:00
• Centrum Medycznym Falck, Ustka, ul. Kopernika 18, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 14:00
• Centrum Medycznym Falck, Bałamątek, Bałamątek 18 Objazda, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 14:00
• Centrum Medycznym Falck, Zaleskie, Zaleskie 8, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 14:00
• Przychodnia Rodzinna NZOZ, Darłowo, ul. Marii Curie – Skłodowskiej 32, od poniedziałku do soboty w godz. 9:00 – 20:00

Program, który powstał przy wsparciu firmy AbbVie, realizowany jest pod patronatem Fundacji Gwiazda Nadziei, Koalicji Hepatologicznej, Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Więcej informacji o programie i kalendarium działań na stronie internetowej testnahcv.com.pl

Opublikowano: 13 lipca 2018 09:04

Kategoria: Ogłoszenia

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1025

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.