Chorzy onkologicznie przemaszerują nad morzem w ramach OnkoRejsu

Chorzy onkologicznie przemaszerują nad morzem w ramach OnkoRejsu (link otworzy duże zdjęcie)


Prawie 200 osób z chorobą nowotworową z całej Polski w tydzień pokona dwa tysiące kilometrów granicami Polski. Pasem nadmorskim z Jastrzębiej Góry przez Władysławowo, Jastarnię, Hel, Puck do Rewy, od 23 do 29 czerwca, przejdzie kilkanaście osób m.in. z Inowrocławia, Świdnicy, Mogilna, Bydgoszczy, Kępna, Lublina, Rotmanki i Konina.

- Pokazujemy, że z rakiem można żyć aktywnie i zachęcamy do badań profilaktycznych - mówi Aldona Fredyk, koordynatorka trasy nadmorskiej OnkoRejsu. OnkoRejs Granicami Polski to ogólnopolski marsz dla osób chorych onkologicznie i wspierających ich osób zdrowych. Jego ideą jest aktywizacja osób chorych i nagłośnienie wagi badań profilaktycznych.

- Wszyscy jesteśmy po ciężkim leczeniu lub w jego trakcie, po operacjach onkologicznych, chemioterapii, radioterapii - mówi Aldona Fredyk. - Przeszliśmy podobną drogę: od szoku po diagnozie, po stawanie na nogi, leczenie i walkę o normalne życie. Mamy dzieci, rodziny chcemy i musimy dla nich i dla siebie żyć jak najdłużej. Od lat badam się profilaktycznie i dzięki temu w porę wykryto u mnie nowotwór. Maszerując pokazujemy, że można wyleczyć się, żyć aktywnie i nawet realizować swoje marzenia, zamiast leżeć w łóżku i czekać na śmierć. 

Marsz w 2019 roku obejmie 17 tras, na każdej trasie maszerować będą grupy około 10 osobowe. Każdą trasą opiekują się koordynatorzy tras - wolontariusze gdańskiej Fundacji Onkorejs Wybieram Życie, którzy są również osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Uczestnicy marszów zorganizują podczas OnkoRejsu około 30 spotkań profilaktycznych, by nakłonić do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę.

- Mamy koszulki, ulotki, banery - dodaje Aldona Fredyk. - Widać nas, kiedy idziemy plażą i dołączają do nas różne osoby, aby przez jakiś czas wspólnie pomaszerować.  Mówimy że trzeba się badać, że można żyć z chorobą nowotworową, że można się wyleczyć. 

Organizatorzy zapraszaja chętnych do wspólnego marszu. Przez Władysławowo przemaszerują uczestniczki trasy nr 4 Jastrzębia Góra – Hel -  Rewa. Będzie można je spotkać:

23 czerwiec – Jastrzębia Góra – Gwiazda Północy  wymarsz do Władysławowa o godzinie 10

24 czerwiec – Władysławowo – Jastarnia

25 czerwiec – Jastarnia- Hel

26 czerwiec – Hel- Kuźnica

27 czerwiec – Kuźnica- Puck

28 czerwiec – Puck- Mrzezino

29 czerwiec – Mrzezino- Rewa – Krzyż Morski zakończenie marszu godzina 15

Opublikowano: 14 czerwca 2019 08:15

Kategoria: Ogłoszenia

Zdjęcia:

Wyświetleń: 446

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.