Bitwa o Wielką Wieś 2019. „Przełom 1944”

Bitwa o Wielką Wieś 2019 (link otworzy duże zdjęcie)


Władysławowo, 6-8 września 2019 r.
plaża wejście nr 1 (przy porcie), plac przy alei Żeromskiego (przy PKP)

W piątek 6 września o godzinie 19:30 zaprezentujemy drobny wycinek walk, jakie toczyły się we wrześniu 1939 roku o WIELKĄ WIEŚ (obecne Władysławowo). Stoczona 10 września 1939 roku bitwa na trwałe zapisała się w historii Kampanii Wrześniowej, będąc przykładem bohaterstwa i uporu żołnierzy polskich. W odróżnieniu od minionych edycji, tym razem pole bitwy przenosimy na obszar wydmowy, znajdujący się przy wejściu na plażę nr 1 (od ulicy Hryniewickiego - alejka przy placówce Urzędu Morskiego w Gdyni i Kapitanacie Portu).

W sobotę 7 września o godzinie 16:00, także na wydmie, pokażemy epizod normandzki, a konkretnie fragment z walk, jakie stoczyły 6 czerwca 1944 roku oddziały amerykańskiej 4 Dywizji Piechoty na plaży UTAH. Warto przy tym dodać, że sama wydma, jak i obszar do niej bezpośrednio przylegający, bardzo przypominają oryginalną plażę UTAH, a dzięki zaplanowanej przez nas scenografii, całość nabierze bardzo filmowego charakteru.

Niedzielę 8 września (godz. 14:00), czyli trzeci dzień „Bitwy o Wielką Wieś”, poświęcimy polskim spadochroniarzom, którzy podczas operacji „MARKET GARDEN” lądowali pod DRIEL. Walki, jakie stoczyli 22 września 1944 roku, będą osią scenariusza, który - rozszerzony o obszerny komentarz historyczny - pokaże tą operację przez pryzmat żołnierzy gen. Stanisława Sosabowskiego. Ta inscenizacja będzie się odbywała na placu przy dworcu PKP we Władysławowie.

Dołącz do wydarzenia na FB

Organizatorzy:
Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie 
Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „AA7”

Partnerzy:
Team Sdkfz / TankHunter.tv

Panzer Farm

Opublikowano: 22 sierpnia 2019 09:30

Kategoria: Ogłoszenia

Wyświetleń: 4504

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.