Hallerówka

Lokalizacja: pomorskie, pow. pucki, gm. Władysławowo, Władysławowo, Morska 6

Kategorie: Muzea: Biograficzne, Historyczne

Centrum Pamięci im. gen. J. Hallera we Władysławowie - Hallerówka

„Hallerówka”  Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy – mieści się w zabytkowym obiekcie przy ulicy Morskiej 6 we Władysławowie. Drewniana willa wybudowana w 1922 r. należała do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny. Parcelę pod budowę przekazał ppłk. Henryk Bagiński, który wcześniej zakupił ziemię od mieszkańca Wielkiej Wsi Leona Torlińskiego. Na cześć generała tworzące się wokół willi letnisko nazwano Hallerowem. Józef Haller spędzał w niej wakacje letnie, równie często zapraszano na wypoczynek harcerzy oraz członków innych organizacji młodzieżowych. Po II wojnie światowej obiekt był w zarządzie Miasta Władysławowa i pełnił funkcję lokalu komunalnego. W 1981 r. przekazano go Zarządowi Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na siedzibę oraz działalność muzealną. Utworzono wówczas pierwszą izbę pamięci Hallera. W 2000 r. otwarto w „Hallerówce” Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii. Od czerwca 2013 r. obiekt stał się oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.

Informacje na temat wystaw w Oddziale Hallerówka mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej Muzeum. W otoczeniu „Hallerówki” znajduje się jeszcze tzw. „Adiutantówka” czyli dawny domek letniskowy adiutanta generała Jana Dworzańskiego. W pobliżu „Hallerówki”, również przy ulicy Morskiej usytuowany jest odsłonięty w 1995 r. pomnik gen. Józefa Hallera.

„Hallerówka” – godziny otwarcia:

Wtorek 10:00-18:00

Środa 10:00-18:00 

Czwartek 10:00-18:00

Piątek 10:00-18:00

Sobota 10:00-16:00

Niedziela 10:00-16:00

Ostatnie wejście do muzeum - do 30 minut przed zamknięciem.

Ceny biletów:
Normalny – 8 zł
Ulgowy – 6 zł

Muzeum Ziemi Puckiej
Im. Floriana Ceynowy
Plac Wolności 28, 84-100 Puck

Oddział „Hallerówka”
ul. Morska 6 , 84-120 Władysławowo
tel. 58 674-07-95
sekretariat@muzeumpuck.pl
www.muzeumpuck.pl

Zdjęcia:

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.