Hallerówka

Lokalizacja: pomorskie, pow. pucki, gm. Władysławowo, Władysławowo, Morska 6

Kategorie: Zabytki

Centrum Pamięci im. gen. J. Hallera we Władysławowie - Hallerówka

„Hallerówka”  Oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy – mieści się w zabytkowym obiekcie przy ulicy Morskiej 6 we Władysławowie. Drewniana willa wybudowana w 1922 r. należała do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny. Parcelę pod budowę przekazał ppłk. Henryk Bagiński, który wcześniej zakupił ziemię od mieszkańca Wielkiej Wsi Leona Torlińskiego. Na cześć generała tworzące się wokół willi letnisko nazwano Hallerowem. Józef Haller spędzał w niej wakacje letnie, równie często zapraszano na wypoczynek harcerzy oraz członków innych organizacji młodzieżowych. Po II wojnie światowej obiekt był w zarządzie Miasta Władysławowa i pełnił funkcję lokalu komunalnego. W 1981 r. przekazano go Zarządowi Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na siedzibę oraz działalność muzealną. Utworzono wówczas pierwszą izbę pamięci Hallera. W 2000 r. otwarto w „Hallerówce” Centrum Pamięci gen. J. Hallera i Błękitnej Armii. Od czerwca 2013 r. obiekt stał się oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Obecnie znajduje się tam stała ekspozycja pt. „Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J. Hallera (1873-1960)” na która składają się przede wszystkim pamiątki poświęcone generałowi oraz żołnierzom z Błękitnej Armii. Do najcenniejszych zbiorów należą rzeczy osobiste  generała podarowane przez jego synową Izabellę Haller.

Dodatkowo na piętrze dwie wystawy czasowe:

„Letnicy przyjeżdżają… Wypoczynek letni na Ziemi Puckiej 1880 – 1980”  przybliża rozwój turystyki na „Nordzie” jak nazywa się północną część Kaszub. Na wystawie odtworzono pokój letnika stylizowany na lata 20.-30. XX w. Przedstawiono także rozwój mody plażowej w tym stroje plażowe i kąpielowe pochodzące z początków XX w. oraz okresu międzywojennego. Dopełnienie wystawy stanowi bogaty zbiór ikonograficzny w postaci fotografii oraz materiał prasowy traktujący o letnikach i turystyce na omawianym obszarze.
„Augustyn Necel (1902 – 1976). Rybak, pisarz i gawędziarz kaszubski” ekspozycja przybliżająca postać Augustyna Necla, kaszubskiego twórcy, autora powieści marynistycznych. Na wystawie zgromadzono szereg pamiątek związanych z osobą pisarza. Zrekonstruowano także jego gabinet, którego wyposażenie w całości przeniesiono z domu rodzinnego autora. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja multimedialna przedstawiająca życie i twórczość Augustyna Necla.

W otoczeniu „Hallerówki” znajduje się jeszcze tzw. „Adiutantówka” czyli dawny domek letniskowy adiutanta generała Jana Dworzańskiego.W pobliżu „Hallerówki”, również przy ulicy Morskiej usytuowany jest odsłonięty w 1995 r. pomnik gen. Józefa Hallera.

opr. Joanna Grochowska, Barbara Kos-Dąbrowska

„Hallerówka” – godziny otwarcia w lipcu i sierpniu
Poniedziałek-niedziela 10.00-18.00
Ceny biletów:
Normalny – 4 zł
Ulgowy – 3 zł

Muzeum Ziemi Puckiej
Im. Floriana Ceynowy
Plac Wolności 28, 84-100 Puck

Oddział „Hallerówka”
Ul. Morska 6 , 84-120 Władysławowo
Tel. 674-07-95
mzpuck3@poczta.onet.pl
www.muzeumpuck.pl

Zdjęcia:

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.