Udane Forum Miast Partnerskich (foto i wideo)

Udane Forum Miast Partnerskich (link otworzy duże zdjęcie)


Forum Miast Partnerskich przeszło do historii. Do Władysławowa przyjechali przedstawiciele Makowa Podhalańskiego, Lamstedt (Niemcy) i Scalei (Włochy). Nie zabrakło poznawania historii, kultury i kulinariów poszczególnych regionów oraz wspólnego świętowania.

1 maja w Zespole Szkół nr 1 we Władysławowie odbyło się oficjalne otwarcie Forum Miast Partnerskich. Gości z Lamstedt, Scalei i Makowa Podhalańskiego powitał Burmistrz Władysławowa Roman Kużel. Następnie zebranym przedstawione zostały krótkie filmy, ukazujące walory turystyczne, krajobrazowe i atrakcje Gminy Władysławowo, a także inwestycje zrealizowane na naszym terenie przy wsparciu środków unijnych. Z okazji obchodów 15. rocznicy przystąpienia Polski do UE, slajdy i ciekawe informacje nt. minionego okresu członkostwa Polski w europejskiej wspólnocie, przedstawił nauczyciel ZS1 Tomasz Bieszke. Przed prezentacjami miast partnerskich Władysławowa nastąpiła przerwa, jaką melodyjnie wypełnił Józef Roszman z zespołem, do którego dołączyli włoscy muzycy. Druga część inauguracji Forum rozpoczęła się od przedstawienia przez Burmistrza Lamstedt Holgera Meyera uroków gminy zbiorowej oraz wspominek obchodów, trwającej już 27. lat współpracy z Władysławowem. Po nim głos zabrali przedstawiciele z włoskiej Scalei, na czele z Przewodniczącym Rady Achillem Tenutą. W trakcie przedstawianych prezentacji ukazali oni uroki przepięknej Kalabrii, organizowane tam imprezy, wydarzenia sportowej, jak i możliwości spędzania wolnego czasu. Jako ostatni uroki Makowa Podhalańskiego zaprezentował Burmistrz Paweł Sala. Poszczególne wystąpienia przeplatane były muzycznymi przerywnikami, charakterystycznymi dla poszczególnych regionów.

Pierwszego dnia popołudniu odbywał się kiermasz i degustacja regionalnych produktów spożywczych z Włoch, Niemiec i polskich gór. Równolegle, na mini scenie trwały liczne występy oraz tańce. Zwieńczeniem wspólnej zabawy był przygotowany przez Studio Sztuki "Da Capo al Fine" program artystyczny, zawierający fragmenty wcześniej prezentowanego mieszkańcom spektaklu "O sole mio". Wśród zgromadzonej publiczności nie brakowało zachwytów, śpiewów i tańców, do których zachęcały emocjonalne odsłony przedstawienia.

Druga odsłona FMP, która przypadała na 2 maja stanęła pod znakiem obchodów Dnia Flagi. Delegacje, z flagami państw, ustawiły się przed bramą COS OPO "Cetniewo" w barwnym korowodzie, wraz z szczudlarzami, mieszkańcami i turystami. Całości przewodziła i rytm nadawała Miejska Orkiestra Dęta z Władysławowa. Pierwszy przystanek nastąpił na Alei Gwiazd Sportu, gdzie uruchomiono fontannę z ogniem. Następnie zgromadzeni w wiwatującym szyku udali się pod Urząd Miejski, gdzie odegrano hymny państwowe, jak i Unii Europejskiej. Przedstawiciele samorządów dodatkowo wypuścili gołąbki pokoju. Potem obecni przeszli pod estradę miejską, gdzie odbywały się prezentacje wozów i sprzętu strażackiego, serwowano także darmowy poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, wojskowej grochówki oraz pysznych ciast Koła Gospodyń z Władysławowa. Ponadto była okazja do zobaczenia rybackiej wystawy w sąsiadującym z estradą Centrum Promocji i Edukacji "Merk". Tę część Forum zwieńczył koncert na scenie w wykonaniu Piotra Kajetana Matczuka z zespołem "Piramidy". W godzinach popołudniowych delegacje odbyły jeszcze objazd po gminie, podczas którego mogły zobaczyć zrealizowane w ostatnim czasie inwestycje, poprawiające jakość i estetykę przestrzeni publicznej Gminy Władysławowo.

Ostatniego dnia wizyty tj. 3 maja, goście z miast partnerskich mieli okazję do modlitwy i refleksji w lasach piaśnickich, gdzie ofiarą ludobójstwa z rąk nazistów padło, wedle szacunków, nawet 14 tysięcy osób. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej, przywiezione z głębi Rzeszy. Delegacje wspólnie złożyły kwiaty i znicze, modląc się w intencji pomordowanych.

Spotkania w ramach Forum Miast Partnerskich ukierunkowane były na wymianę doświadczeń, poznanie historii i kultury regionów, a także wartości oraz problemów Unii Europejskiej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele różnych grup wiekowych, zawodowych i społecznych. Były pokazy strojów ludowych, wystawy rękodzieła i rzemiosła, degustacje lokalnych produktów oraz występy zespołów regionalnych. Dziękujemy wszystkim odpowiedzialnym za organizację i pomoc w przygotowaniu tego międzynarodowego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Jerzego Szczepankowskiego i firmy BMC za ufundowanie rybnych smakowitości dla gości.

Forum Miast Partnerskich współfinansowane było w ramach unijnego programu "Europa dla obywateli".

Europa dla obywateli

Więcej zdjęć dostępnych jest na fanpage'u Gminy Władysławowo.

Zobacz także: artykuł na portalu Polacy we Włoszech pn. "Projekt Europejski Forum Miast Partnerskich".

Opublikowano: 06 maja 2019 10:52

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 594

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.