Trwa sezon grzewczy - zadbaj o czyste powietrze

Komin i wydobywający się z niego trujący dym (link otworzy duże zdjęcie)


Okres zimowy z tygodnia na tydzień jest coraz bardziej odczuwalny. Co za tym idzie? Większe nakłady na ogrzewanie mieszkań i domów. Oprócz bezpieczeństwa użytkowania systemów grzewczych, w tym czasie apelujemy także o ochronę środowiska. Do Urzędu Miejskiego we Władysławowie często trafiają zgłoszenia o spalaniu odpadów i zanieczyszczaniu powietrza.

Na szczęście nad morzem nie mamy do czynienia ze smogiem czy przekraczaniem norm zanieczyszczenia powietrza. Niemniej w gestii każdego z nas jest pielęgnowanie tego stanu, szczególnie przy okazji ogrzewania domostw, najlepiej wykorzystując ekologiczne źródła uzyskiwania ciepła. Jednym z takich rozwiązań jest użytkowanie instalacji gazowej.

Wiele osób korzystających z ogrzewania gazowego chwali sobie to rozwiązanie. Jeśli chcesz ogrzewać dom gazem masz dwie możliwości: podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej lub korzystać z gazu płynnego, który przechowuje się w zbiorniku na działce. Gaz trzeba doprowadzić do domu, wykonując przyłącze (odpowiednio – od zewnętrznej sieci gazowej lub od zbiornika z gazem) oraz instalację gazową wewnętrzną, którą gaz będzie doprowadzony do źródła ciepła (kotła gazowego). Ciepło wytwarzane w kotle jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, która dystrybuuje je po całym domu.

Wygoda

Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo wygodne, bo bezobsługowe - zwykle wystarczy im jedynie coroczny przegląd. Po uruchomieniu instalacji praktycznie nie musisz się nią zajmować, oprócz corocznych przeglądów kotła. Pracę urządzenia można zaprogramować, stosując automatykę c.o. Kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Także do podgrzewania wody do mycia nie musisz mieć osobnego urządzenia.

Wysoka sprawność urządzeń

Kotły gazowe to nowoczesne, wysokosprawne i oszczędne urządzenia grzewcze. Obecnie niemal wszystkie nowe kotły gazowe to urządzenia kondensacyjne, których konstrukcja umożliwia osiąganie bardzo wysokiej sprawności - odniesiona do wartości opałowej paliwa (wielkości, w której nie uwzględnia się obecności pary wodnej) wynosi ponad 100%. Dzięki temu z jednej porcji paliwa można uzyskać więcej ciepła niż w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Przekłada się to na płacenie niższych rachunków za ogrzewanie.

Oszczędność miejsca w domu i czystość

Nowoczesne kotły gazowe mają jeszcze inne zalety – są czyste w porównaniu z kotłami na węgiel lub drewno i nie zajmują dużo miejsca. Jeśli masz miejsce i ustawisz je w kotłowni, nic nie stoi na przeszkodzie, by pełniła ona również funkcję schowka lub pralni. Nie ma, jak w przypadku urządzeń na paliwa stałe, brudzącego pyłu z węgla czy drewna, nie powstają odpady stałe takie jak popiół, żużel. Ale co najważniejsze - spalaniu gazu towarzyszy znacznie mniejsza emisja tlenków azotu i węgla oraz dwutlenku węgla w porównaniu z węglem i olejem opałowym.

Dofinansowanie

Instalacja każdego rodzaju źródła ogrzewania wiąże się z kosztami inwestycyjnymi. Cenowo są one porównywalne, a jeżeli mamy możliwość uzyskania komfortu użytkowania a do tego ochronę środowiska to warto zastanowić się nad ekologicznymi rozwiązaniami. Na ocieplenie domu, bądź na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego można otrzymać dofinansowanie w ramach Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Wnioski należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W razie szczegółowych pytań, informacji udzielają pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku: doradcy@wfos.gdansk.pl, 58-743-18-00.

Źródło: opracowanie własne i muratordom.pl

Opublikowano: 21 stycznia 2019 14:14

Kategoria: Komunikaty

Wyświetleń: 507

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.