Inne

Test na HCV - bezpłatne badania we Władysławowie

17 lipca 2018 od: 09:00 do 21:00
Wejście nr 1, Władysławowo, pucki, pomorskie
Wejście na plażę nr 1 we Władysławowie

Już 17 lipca w godz. 9:00 – 21:00 przy wejściu na plażę Władysławowo 1 (część zachodnia) każda pełnoletnia osoba będzie miała możliwość wykonania bezpłatnych, anonimowych testów pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV. Badania realizowane są w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych „Test na HCV – prosty krok do zdrowia”.

Inicjatywa ma na celu podniesienie wiedzy w zakresie HCV i wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zwiększenie wykrywalności wirusa wśród społeczeństwa, a w dłuższej perspektywie zmniejszenie jego występowania.

HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Wirusem można się zarazić przez kontakt z krwią zakażonej osoby w sytuacji naruszenia ciągłości tkanki skóry (np. ukłucie, skaleczenie). Eksperci wskazują, że czynnikami ryzyka zakażenia HCV w Polsce jest wiek powyżej 45 lat, hospitalizacje w przeszłości, zabiegi medyczne i niemedyczne, jak wizyty u kosmetyczki oraz posiadanie tatuażu. 
Szacuje się, że w Polsce osób zakażonych HCV jest 165 – 200 tysięcy, jednak dotychczas zdiagnozowanych zostało tylko ok. 30 tys. z nich . Może to wynikać z faktu, że przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C rozwija się w sposób bezobjawowy bądź bez specyficznej manifestacji przez wiele lat od momentu zakażenia. W momencie jego ujawnienia, stan zaawansowania choroby jest już znaczący. Nieleczone zapalenie wątroby typu C uszkadza wątrobę i może prowadzić do jej marskości, a nawet raka. Wykrycie wirusa i poddanie się terapii daje szansę na całkowite wyleczenie, dzięki nowoczesnym i dostępnym w Polsce lekom.

Wakacje to okazja nie tylko do odpoczynku. To również chwila, aby zadbać o zdrowie. Już 17 lipca w godz. 9:00 – 21:00 w specjalnie przygotowanej strefie, będzie można wykonać bezpłatne, anonimowe testy anty-HCV. Na każdym z kompleksowo wyposażonych stanowisk będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który zadba również o dostarczenie wyczerpujących informacji wszystkim poddającym się testowi oraz wskaże kolejne kroki osobom, u których wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV okaże się dodatni.

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.