Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

comp1.gif

Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia. Jest to inauguracja Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Co roku organizacje, miasta, stowarzyszenia i instytucje organizują wydarzenia, które mają poszerzyć wiedzę i świadomość na temat tego zaburzenia. 

W roku 1943 Leo Kanner z Johns Hopkins Hospital jako pierwszy opisał zespół objawów składających się na autyzm wczesnodziecięcy. Obserwował grupę dzieci, u których po krótkim okresie prawidłowego rozwoju nastąpiło zerwanie komunikacji z otoczeniem i wycofanie się ich ku światu wewnętrznych przeżyć przy towarzyszącej potrzebie niezmienności otoczenia oraz ograniczeniu i wybiórczości zainteresowań.

Osoby z Autyzmem posługują się różnymi sposobami w komunikacji, nawiązywaniu relacji i wyrażaniu emocji. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

Na autyzm nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. To wspólna ciężka praca rodziny, psychologów, terapeutów i nauczycieli powoduje, że osoba z autyzmem uczy się funkcjonować w świecie ze swoim odmiennym (nie lepszym ani nie gorszym!) postrzeganiem świata. Trzeba zrobić wszystko, aby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna dotycząca autyzmu jest bardzo niska. Reakcje na zachowanie osób z autyzmem są często krzywdzące i okrutne. Dzieci z autyzmem są oceniane jako niegrzeczne i źle wychowane. Dlatego powstały inicjatywy, które rozpowszechniają wiedzę na temat autyzmu i organizują akcje, które maja na celu zwiększyć świadomość na ten temat.

2 kwietnia możemy dać wyraz swojej solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami: ubierzmy się na niebiesko, propagujmy logo akcji, porozmawiajmy z bliskimi i autyzmie lub wesprzyjmy finansowo fundacje i organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.

Polecane strony:

https://zrozumiecswiat.pl/

https://synapsis.org.pl/

https://www.polskananiebiesko.pl/

 

Opublikowano: 02 kwietnia 2020 11:15

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 184

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.