100 lat Niepodległej (foto)

100 lat Niepodległej (link otworzy duże zdjęcie)


W Gminie Władysławowo, podobnie jak w całej Polsce i wielu miejscach na świecie, obchodzono 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

9 listopada ulicami miasta spod kościoła do Ratusza we Władysławowie przeszła biało-czerwona parada. Prowadzona była przez orszak ubrany w narodowościowe barwy, w tym osoby na szczudłach z flagami Polski. Tuż na nimi podążały dzieci ze Szkół Podstawowych z terenu gminy. Po dojściu do Urzędu, w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej z Władysławowa, zebrani odśpiewali pełen hymn Polski, składający się z czterech zwrotek. Następnie w sali 103 orkiestra kontynuowała świętowanie przedstawiając koncert pieśni patriotycznych.

11 listopada od uroczystej mszy świętej w kościele pw. WNMP we Władysławowie rozpoczęły się oficjalne miejskie obchody. Obecne były m.in. delegacje organizacji ze sztandarami oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Po mszy, zebrani przeszli pod pomniki Antoniego Abrahama i Józefa Hallera. Tam złożono wiązanki, odśpiewano hymny - kaszubski i polski, a wojsko wystrzeliło salwę honorową. Tego samego dnia, w hali Zespołu Szkół nr 1, zorganizowany został III Niepodległościowy Turniej Tenisa Stołowego. Pierwszy raz puchar za zwycięstwo trafił do reprezentanta gospodarzy. Jedynym zawodnikiem bez porażki w turnieju okazał się Ryszard Szymański z Władysławowa.

11 listopada jubileuszowe obchody niepodległości kraju odbywały się także w Jastrzębiej Górze. Rozpoczęła je uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Ignacego Loyoli. Uroczystości kontyuowano przy Willi "Mewa" na terenie ośrodka wczasowego "Bałtyk". Tam m.in. odśpiewano hymn Polski, złożono wiązanki kwiatów oraz odbyły się okolicznościowe przemówienia. Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie figury marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pamiątkowej tablicy na 100-lecie Polski Niepodległej.

Opublikowano: 13 listopada 2018 14:48

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 492

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.