30- lecie Samorządu Terytorialnego

30 lat samorządności Władysławowa

 W tym roku obchodzimy 30. rocznicę pierwszych wyborów samorządowych, a dzień 27 maja uchwalony został przez Sejm RP w 2000 roku DNIEM SAMORZĄDOWCA.

Ustawa o samorządzie terytorialnym została przygotowana 30 lat temu w senacie i ten fakt znacząco zmienił polską rzeczywistość. Polacy otrzymali prawo współdecydowania o swoich lokalnych wspólnotach. To właśnie obywatele "małych ojczyzn", najbardziej angażują się w przedsięwzięcia, które bezpośrednio ich dotyczą i na które mają faktyczny wpływ. Dowodem na to jest dynamiczny rozwój małych miasteczek i wsi, który dokonywał się na przestrzeni tych trzydziestu lat. Budowanie samorządu nie jest łatwym zadaniem. Oprócz sprawnego i racjonalnego zarządzania powierzonym budżetem, prawdziwym wyzwaniem dla gospodarzy jest budowanie wspólnoty, której rola jest najistotniejszym elementem w funkcjonowaniu samorządu. Zbiorowa odpowiedzialność wspólnoty samorządowej jest motorem do działania i realizacji wszelkich potrzeb wynikających z życia codziennego. Zadania samorządu wynikają z naturalnych potrzeb każdego człowieka, takich jak zdrowie, poczucie bezpieczeństwa, edukacja, kultura, a także spraw związanych z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej oraz odpowiedzialnością za nią. Samorząd terytorialny to trwały element lokalnej demokracji. W tym roku mieliśmy hucznie obchodzić święto polskiej samorządności i cieszyć się ze wspólnie osiągniętych sukcesów. Jednak sytuacja, w jakiej wszyscy się znajdujemy skutecznie nam to uniemożliwiła. 

Opublikowano: 28 maja 2020 08:24

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Filmy:

Wyświetleń: 232

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.