Opłata klimatyczna składową rozwoju gminy

Władysławowo (link otworzy duże zdjęcie)


Władysławowo przez cały rok odwiedzane jest licznie przez tysiące gości i wczasowiczów. Turystyka jest jednym z motorów napędowych rozwoju naszej gminy. Korzystają na niej tak przedsiębiorcy, mieszkańcy, jak i samorząd. Przypominamy, właściciele obiektów noclegowych mają obowiązek uiszczania tzw. opłaty miejscowej. Dochody z tego tytułu przeznaczane są m.in. na utrzymanie czystości, zagospodarowanie przestrzeni publicznej, czy promocję.

Opłata miejscowa pobierana jest w miejscowościach turystycznych na całym świecie. Stanowi m.in. rekompensatę zwiększonych kosztów funkcjonowania w okresie wzmożonego ruchu turystycznego. Mowa np. o utrzymaniu czystości w mieście, sprzątaniu plaży specjalną maszyną, zwiększonych częstotliwościach patroli Straży Miejskiej i Policji, renowacji zejść na plażę, obsłudze przenośnych toalet, remoncie dróg i chodników, utrzymaniu zieleni, czy budowie infrastruktury turystycznej. Te natomiast mają wpływ na jakość, komfort oraz bezpieczeństwo wypoczynku wczasowiczów. Dochody z tytułu opłaty miejscowej przeznaczane są także na wsparcie funduszy promocyjnych.

Budżet Gminy Władysławowo na rok 2018 wyniósł niecałe 99 mln zł, wpływy z tytułu opłaty miejscowej wyniosły 2 mln zł. Wynika z tego, że dochód z opłaty miejscowej stanowi tylko 2 procent całego budżetu. Tym bardziej znaczące jest jej rzetelne uiszczanie, dzięki czemu choć w pewnym stopniu możliwe jest zrekompensowanie dodatkowych kosztów ponoszonych w związku z organizacją sezonu letniego. Opłata miejscowa na rok 2019 wynosi 1,60 zł od osoby za każdą rozpoczętą dobę pobytu.

Opublikowano: 14 czerwca 2019 09:09

Kategoria: Komunikaty

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 1082

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.