Dworzec we Władysławowie pod znakiem kultury (artykuł)

Artykuł w Echo Ziemi Puckiej - dodatku do Dziennika Bałtyckiego (13 maja 2016 r.) (link otworzy duże z

Gmina Władysławowo podpisała umowę na wykonanie projektu wnętrza budynku dworca PKP o funkcji biblioteczno-kulturalnej. Przygotowuje go architekt wnętrz dr Jan Sikora, który jest autorem koncepcji biblioteki "Stacja Kultura", wyróżnionej w międzynarodowym konkursie, znajdującej się na dworcu w Rumi.


Dworzec PKP we Władysławowie oprócz swojego podstawowego przeznaczenia tj. obsługi pasażerów, wedle założeń władz gminy ma spełniać także funkcje kulturalne. Te role ma objąć nowoczesna biblioteka, która zostanie zaadaptowana w obecnym budynku dworca. „Chcielibyśmy, aby miejsce stanowiące często dla turysty pierwszy kontakt z naszą gminą było atrakcyjne, przytulne, nawiązujące do tradycji i kultury regionu. Biblioteka ma być wizytówką Władysławowa, przyciągającą nie tylko wyglądem, ale i ciekawą ofertą” – mówi burmistrz Władysławowa Roman Kużel. Obok biblioteki mają się tam też znaleźć m.in. kącik malucha, kawiarenka internetowa, sala konferencyjna oraz informacja turystyczna. 

Projektowana przez pracownię Sikora Wnętrza biblioteka ma stanowić nową jakość w regionie - przestrzeń przyjazną dla mieszkańców oraz miejsce, gdzie także przyjezdni będą mogli obcować z kulturą regionu. Według najnowszych światowych trendów to właśnie biblioteka staje się takim tętniącym sercem kultury. Dla Władysławowa opracowujemy koncepcję, która będzie innowacyjna, nowoczesna ale i osadzona w lokalnym kontekście. Będzie to miejsce dla osób w każdym wieku, które umożliwiać będzie swobodne korzystanie z urządzeń cyfrowych, organizowanie wernisaży, spotkań a także na codzienne korzystanie z bogatych zasobów” – mówi dr Jan Sikora, architekt wnętrz i właściciel pracowni Sikora Wnętrza

Szczegółowa koncepcja miejsca kultury ma być znana w ciągu najbliższych miesięcy, wtedy też Gmina Władysławowo podejmie kroki związane z porozumieniem z PKP. Funkcje obsługi pasażerów spełniać będą nowe, niezależne od biblioteki, pomieszczenia, jakie w postaci modułowego dworca wybuduje PKP.

 

Opublikowano: 13 maja 2016 11:13

Kategoria: Inwestycje

Wyświetleń: 4359

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.