Zabytkowy parowóz przyjechał do Władysławowa (wideo)

Zabytkowy parowóz Pt 47-65 Foka przyjechał do Władysławowa (link otworzy duże zdjęcie)


10 kwietnia 2017 roku do Władysławowa przyjechał zabytkowy parowóz Pt 47-65 "Foka". Jego trasa prowadziła przez 3 miejscowości: Gdynia Główna - Władysławowo - Hel - Władysławowo - Gdynia Główna. Parowóz to duma wolsztyńskiego "zbioru" parowozów. Przeznaczony jest do prowadzenia pociągów pospiesznych, ma cztery osie napędowe, moc 2000 KM i osiąga prędkość konstrukcyjną 110 km/h.

Parowóz posiada tender 27D48, który mieści 27 m³ wody i wyposażony jest w automatyczny podajnik węgla systemu "stoker". W dwóch polskich fabrykach lokomotyw HCP w Poznaniu i "Fabloku" w Chrzanowie zbudowano łącznie 180 sztuk tych maszyn. Konstrukcja parowozu była oparta na przedwojennym typie Pt 31, lecz została zmodernizowana. Egzemplarz stacjonujący w Wolsztynie Pt 47-65 ma numer fabryczny 2065. Zbudowany został w Chrzanowie w roku 1949. Pełnił poprzednio służbę w lokomotywowniach Ostrów Wlkp. i Poznań Osobowa. Większość tych maszyn została pocięta na złom w latach 80-tych. Zachowany egzemplarz prowadzi pociągi planowe osobowe i reprezentacyjno-wycieczkowe.

Zobacz także: materiał wideo TVN24 pn. "Ruszyła Foka po szynach ospale".

Opublikowano: 11 kwietnia 2017 09:23

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 1572

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.