Generał Haller popłynął "Gwiazdą Morza"

Generał Haller popłynął Gwiazdą Morza (link otworzy duże zdjęcie)


10 lutego 1920 roku obecni na uroczystościach Zaślubin Polski z Morzem w Pucku rybacy zaprosili gen. Józefa Hallera do Wielkiej Wsi. Gdy generał wyraził chęć przyjazdu nad brzeg „dużego morza” rybak z Wielkiej Wsi Jakub Myślisz udał się do portu w Helu, gdzie odkuł z lodu swój kuter i przypłynął w okolice brzegu nad Wielką Wsią.

11 lutego witany owacyjnie przez mieszkańców gen. Haller przybył nad brzeg Bałtyku w Wielkiej Wsi. I rejs po Morzu Bałtyckim pod biało-czerwoną banderą generał Haller odbył na kutrze o niemieckiej wówczas jeszcze nazwie SEESTERN co oznacza „Gwiazda Morza”. Wówczas nie mieliśmy portu. To historia nam znana...

A jak wyglądał historyczny kuter Jakuba Myślisza „Gwiazda Morza”?

Okazało się, że najstarszy mieszkaniec Władysławowa p. Władysław Bolda pamiętał wygląd kutra. Na podstawie jego opisu powstał model, który wykonał Pan Kazimierz Skotzke. Pierwszy egzemplarz „Gwiazdy Morza” został sprezentowany na 98. urodziny panu Boldzie przez Stowarzyszenie Rozwoju Szotlandu.

Źródło: Piotr Dettlaff

Opublikowano: 06 lutego 2019 11:07

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 1112

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.