50 lat Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

50 lat Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej (link otworzy duże zdjęcie)


W Wejherowie podsumowano 50-lecie działalności Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

W klimat muzyki Kaszub przepięknie wprowadzili zebranych wykonawcy koncertu pieśni kaszubskich - Maria Malinowska (sopran) oraz Wojciech Winnicki (tenor) przy akompaniamencie Witosławy Frankowskiej (fortepian). Zaśpiewali oni m.in. utwory wejherowskiego kompozytora Jana Trepczyka, patrona roku 2019 ogłoszonego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

50-lecie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Podczas uroczystego podsumowania obecny był Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, który na ręce Dyrektora placówki Tomasza Fopke przekazał Muzeum Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Podkreślił, że wyróżnieniem tym może pochwalić się w Polsce niewiele ponad 20 placówek muzealnych. Dyrektor zaznaczył  że na ukończeniu jest monografia instytucji, która swoje istnienie  zawdzięcza wielu działaczom kaszubskim.  Ich działania doprowadziły do tego, że Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wejherowie uchwałą z 31.07.1968 r. powołało muzeum, które rozpoczęło swoją działalność 1.09.1968 roku – mówił Tomasz Fopke.

Pytania o przyszłość muzeum postawił w swoim referacie prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prezes Instytutu Kaszubskiego. Swoimi refleksjami podzielili się też Kazimierz Kleina - senator RP, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego prof. Edmund Wittbrodt, przewodniczący Rady Muzeum a jednocześnie prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, starosta wejherowski Gabriela Lisius. W imieniu marszałka województwa pomorskiego głos zabrał Władysław Zawistowski z departamentu kultury, sportu i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Burmistrza Władysławowa na uroczystościach jubileuszu reprezentowała Sekretarz Małgorzata Niemirska-Thiel, która dziękując za dotychczasową współpracę z Gminą Władysławowo złożyła życzenia dalszych sukcesów oraz finansów na ekspansję placówki.

Zobacz więcej: 50 lat muzeum PiMK-P. Podsumowanie obchodów

Opublikowano: 13 lutego 2019 09:08

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 546

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.