99. rocznica Zaślubin Polski z Morzem (foto i wideo)

99. rocznica Zaślubin Polski z Morzem (link otworzy duże zdjęcie)


11 lutego 2019 roku we Władysławowie obchodzono 99. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po mszy zebrani, na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Władysławowa oraz żołnierzami 43. Batalionu Saperów z Rozewia, przeszli pod pomnik Antoniego Abrahama. Tam orkiestra odegrała hymn kaszubski, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie goście udali się pod pomnik generała Józefa Hallera, gdzie odegrano Mazurka Dąbrowskiego. W tym miejscu głos zabrał Burmistrz Władysławowa Roman Kużel, który powiedział: Dzisiaj, z wielką dumą i należytym szacunkiem obchodzimy tę wyjątkową chwilę. Ukształtowała ona nasz kraj, rozciągający się od gór po morze. Bałtyk to nasze wspólne dobro, z którego czerpiemy cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem sezonu letniego. Pamiętajmy o tym, doceniając poświęcenie rodaków, walczących o ten bezcenny skarb. Skarb nas wszystkich – mieszkańców Kaszub, Pomorza oraz całej Polski.

Następnie, przedstawiciel Garnizonu Władysławowo kmdr ppor Sebastian Tesarowski, przywołał historyczne wspomnienia i znaczenie zdarzeń, jakie miały miejsce w 1920 roku. Po nim ppor Anna Cwyl odczytała Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje ponownie złożyły wiązanki kwiatów. Ostatni akcent obchodów miał miejsce w "Hallerówce". Tam w obecności rodziny Necel, dyrektora Muzeum Ziemi Puckiej oraz Stowarzyszenia Rozwoju Szotlandu, zaangażowanych w pracę nad wydawnictwem, zorganizowano promocję książki "Nie Rzucim Ziemi" Augustyna Necla. Publikacja sfinansowana została ze środków stowarzyszenia Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka.

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystościach: dowództwu Garnizonu Władysławowo, władzom kościelnym, zarządom osiedli i radom sołeckim, Miejskiej Orkiestrze Dętej z Władysławowa, organizacjom, przedsiębiorstwom, instytucjom, młodzieży szkolnej i wszystkim pozostałym za przybycie i obecność na obchodach 99. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.

Opublikowano: 12 lutego 2019 10:14

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Powiązane wiadomości:

Wyświetleń: 1343

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Dostosowanie stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne z terenu Gminy Władysławowo do wymogów WCAG 2.0 poprzez ich budowę" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.